Vissza a cikkekhez

Blog

Tartalomjegyzék

Keresés optimalizálás illusztrációja lokális linképítéssel grafikonokat megjelenítő számítógéppel és tablettel. A képernyő felett nagyító lebeg, bevásárlókocsik ikonjai, egy földgömb és egy felfelé mutató nyíl kíséretében. A blue background highlights its csodafegyvere for helyi vállalkozások.

Google: a noindex címkével jelölt oldalak hatással lehetnek az Alapvető webes vitals-mutatókra

Tartalomjegyzék

Melinda Siska
2021.01.22.

A weboldal Alapvető webes vitals-mutatóinak értékelése során a Google a noindex címkével ellátott – vagyis az Indexben nem szereplő – oldalakat is vizsgálja.

A Google megerősítette, hogy a noindex címke által a Google Indexből kizárt oldalak is részei lehetnek az Alapvető webes vitals-mutatók értékelésének. Mivel ezen mutatószámok 2021. májustól rangsorolási faktorok lesznek, ez azt jelenti, hogy olyan oldalak, amelyek bár az Indexben nem szerepelnek, hatással lehetnek a weboldal rangsorolási eredményeire.

Ez érthető aggodalmat váltott ki a SEO szakértőkből és weboldal tulajdonosokból, így a téma hosszas beszélgetés tárgyát képezte a John Mueller vezette, december 4-i Google Search Console live stream-nek.

Érkezett kérdés azzal kapcsolatban, hogy a Google az Alapvető webes vital-mutatók megállapítására aggregált adatokat használ. A Google megvizsgálja a website aloldalainak egy csoportját, és ezen aloldalak eredményei alapján számítja ki a teljes website-ra vonatkozó Alapvető webes vital-mutató értékeket.

Ezen számítás eredményeit láthatjuk a Google Search Console riportjában, és ugyanezen számítási módszertant fogják használni jövőre is, amikor a mutatószámok rangsorolási faktorok lesznek.

Miért számítanak bele a noindex oldalak az Alapvető webes vitals-mutatókba?

Azzal kapcsolatban, hogy a noindex címkével ellátott és a Robots.txt által kizárt oldalak is beleszámítanak a vitals-mutatók számításába, Mueller elmondta, hogy az Alapvető webes vitals-mutatók célja, hogy a weboldal felhasználói élményét mérjék. Márpedig a noindex-re tett, valamint a Robots.txt-vel kizárt oldalak is a felhasználó által elérhető részei a weboldalnak, vagyis részei kell, hogy legyenek a weboldal átfogó vizsgálatának. 

Ki lehet zárni oldalakat az Alapvető webes vitals-mutatók értékelésből?

Erre a kérdésre John Mueller nem tudott egyértelmű válasszal szolgálni. Általánosságban a Google az URL és az oldal tartalma alapján csoportosítja az aloldalakat. Vagyis hasznos lehet, ha megfelelő mappázás alkalmazásával jelezzük a Google felé, hogy mely oldalak tartoznak egy csoportba. Például: az oldalon belüli keresések eredményoldalait egy /kereses/ almappa alatt érdemes kezelni, így a Google könnyebben érti meg, hogy ezen aloldalak összetartoznak. Ezek alapján ezen oldalcsoportokat már lehet lehetősége a Google-nek külön kezelni.

Mennyi adatot használ fel a Google a mutatószámok megállapításához?

Mueller azt is elmondta, hogy a Google nem rendelkezik minden weboldalról rengeteg aggregált adattal. Néhány oldal esetében csak pár adatpont alapján dolgoznak. Azon oldalak esetében, ahol korlátozott mértékű adatot használ fel a Google, az URL mappázás nem biztos, hogy jelentős hatással lesz a vizsgálatra kiválasztott oldalak csoportjára.

Mueller elmondása szerint, az aloldal csoportok kiválasztásáról hamarosan több információ lesz elérhető. Azonban megjegyezte: olyan biztosan nem lesz, hogy mi határozhassuk meg, mely oldalakat szeretnénk, hogy a Google figyelembe vegyen a mutatószámok megállapításához, hogy melyeket hagyja figyelmen kívül.

A teljes beszélgetés itt nézhető meg:

Kapcsolódó szolgáltatások:
Címkék:

Tetszett a cikk?

Szeretnéd havonta összesítve megkapni a legfontosabb szakmai cikkeket, híreket?
Feliratkozom a hírlevélre

Kapcsolódó cikkek

Hírek

Júliusi Google Analytics 4 Consent Mode változás

A Google Analytics 4 mostantól nem csak jelzi, hanem egy sávos rendszerrel értékeli is az Adatfolyamokban a consent beállításokat. 
Tovább a cikkhez
Tamás Solcz
Hírek

A PMAX kampányok legutóbbi frissítése bevezetett egy új „Képek” szekciót a kampánybeállítások között

A Google automatikusan bekapcsolja a hirdetők számára ezt az új PMAX funkciót.
Tovább a cikkhez
Tamás Solcz
Mutass többet