Vissza a cikkekhez

Blog

Tartalomjegyzék

Illusztráció egy táblagépre kattintó kézről, vásárlási ikonokkal, érmékkel és pénzzel a háttérben, amely a 2020-as PPC kampányokat ábrázolja. A bal oldalon megjelenik a "pay per click" szöveg. Narancssárga háttér.

Shopping CSS alapok 10 percben

Tartalomjegyzék

Ferenc Dudas
2020.11.26.

Az idehaza is egyre elterjedtebb Shopping CSS szolgáltatások kapcsán indított bogcikk sorozatunkban arra keressük a választ, hogy mik az általános tévhitek a CSS-ekkel kapcsolatban, mire figyeljünk a megfelelő CSS Partner kiválasztásánál, és hogyan hozhatjuk ki a legtöbbet ebből a megoldásból.

Mi az a Shopping CSS?

Az Összehasonlító vásárlás szolgáltatások vagy röviden CSS-ek (Comparison Shopping Service) a Google általános keresési eredmény oldalain Shopping-hirdetések elhelyezésére tehetnek ajánlatot az általuk képviselt kereskedők nevében, éppúgy, mint ahogy maga a Google Shopping is. 

A különböző CSS-ek létrejöttét gyakorlatilag a 2017-ben a Google-t sújtó 2,4 millió EUR összegű EU bírság hívta életre. A shopping megoldásával a keresőóriás jogtalan versenyelőnyre tett szert olyan egyéb ár-összehasonlító oldalakkal szemben például, mint idehaza az Árukereső, Olcsóbbat vagy Árgép is. Annak érdekében, hogy az így keletkezett csorbát kiköszörűljék, elindult a Shopping CSS szolgáltatás, ami leegyszerűsítve lehetővé teszi, hogy a Google natív Shopping megoldásán kívül más CSS Partnereken keresztül is megjelenhessenek a hirdetők termékajánlatai a Shopping listában. 

A megoldásról további részletek a Google hivatalos oldalán olvashatóak.

Tényleg 20%-ot spórolhatok Shopping CSS-el a natív Google Shoppinghoz képest?

A Shopping CSS Partnereken keresztül feladott hirdetések a Google Shopping saját hirdetéseivel szemben valóban 20%-os licit árelőnyt nyújthatnak, ez azonban korántsem jelenti azt, hogy ez az árelőny egy az egyben testet ölt ROAS (hirdetési költés utáni bevétel) szinten is.

Bármilyen shopping hirdetés csak annyira jó, amennyire az összetevői is azok. Kulcskérdés a helyes shopping feed megléte, az ajánlattételi stratégia, és termékkategóriák optimális megválasztása és nem utolsó sorban a  kereskedelmi ajánlat versenyképessége. Egy rosszul összerakott feeddel és/vagy árképzéssel is termelhetünk veszteséget, hiába az olcsóbban lekattintható CSS hirdetés.

Hogyan vehetek igénybe Shopping CSS megoldást?

Shopping CSS Partnerek segítségével bármelyik hirdetőnek lehetősége van a 20%-os licit árelőny kipróbálására és a számára legmegfelelőbb shopping CSS stratégia kialakítására. 

Fontos azonban megjegyezni, hogy a hazai Shopping CSS partnerek közül egyik sem jelent biztos megoldást minden szektorban és minden hirdetőnek, ezért mindenképpen azt javasoljuk, hogy mielőtt Shopping CSS Partnert választ, futtasson párhuzamosan Google natív Shopping és Shopping CSS Partner által kezelt hirdetéseket is, próbáljon ki, akár több partner megoldást is, ha szükséges.

A kiválasztott CSS partner belelát a hirdetési fiókomba?

Nem, a CSS Partner által üzemeltetett központi CSS-en keresztül egy új Google Merchant Centert hozható létre, amihez a feedünket hozzáadhatjuk. A Google Ads fiókra a CSS Partner nem minden esetben nyer rálátást, csak bizonyos CSS Partnereknél (pl.: Cobiro). Hasonló esetekben sem kell azonban attól tartanunk, hogy rossz kezekbe kerülnek adataink, mert Google CSS Partner lévén a hasonló rendszerek ugyanúgy eleget tesznek a GDPR követelményeknek, illetve több száz/ezer fiókot kezelnek ezeken a Merchant Centereken keresztül az adott szolgáltatók, nem fűződik érdekük ahhoz, hogy egyik-másik fiókból származó visszaélés miatt kockára tegyék a CSS Partneri státuszukat, illetve további ügyfeleiket. Ezzel együtt, hasonló esetekben célszerű lehet az aktiválást megelőzően akár hivatalos jogi állásfoglalást kérni a CSS Partnertől, ha erre igény merülne fel kereskedői oldalon.

Hirdethetek egyszerre több CSS Partnerrel? Nem fognak egymással versenyezni a hirdetéseim?

A Google mindent megtesz, hogy egy hirdetési egységben az adott hirdető adott terméke csak egyszer szerepeljen, akkor is, ha azt CSS-en keresztül is hirdeti. Ezzel együtt nagyon kis százalékban előfordulhat, hogy mégis többször jelenik meg egy ajánlat, de ez tapasztalataink szerint nagyon ritka jelenség. 

Az természetesen előfordulhat, hogy különböző CSS Partnereken keresztül hirdetett más-más termékvariációk / terméktípusok szerepeljenek egyazon hirdetési egységben (így növelve a hirdetéseink lefedettségi arányát egy adott kereséskor). 

Fontos továbbá tudni, hogy egy kereskedő sem lehet második áras önmagával szemben, azaz nem kell attól tartani, hogy a licitárakat, ha több CSS Partnert is használunk, mesterségesen feltornásszuk ezáltal.

A használni kívánt CSS Partnerek Merchant Centereivel kell megosztanunk a feedünket.

Mi a helyzet az Árukereső shopping szolgáltatásával?

Az Árukereső.hu Shopping szolgáltatása novembertől érhető el. Ez első pillantásra kecsegtetőnek tűnhet minden már Árukeresőn jelen lévő kereskedő számára, mivel az árösszehasonlító oldal listázott termékei így automatikusan felkerülhetnek a Google Shoppingba is.

Ez a megtérülés szempontjából azonban kockázatot is rejthet azoknál a hirdetőknél akik ezzel párhuzamosan már régebb óta jelen vannak a Shopping felületeken. Az Árukereső shopping szolgáltatásának átgondolatlan bevezetése akár kedvezőtlen irányba is mozdíthatja a megtérülési mutatókat az erősebb verseny és megnövekedett cpc-k miatt a már futó kampányainknál, és egyben azok megjelenési arányát is csökkentheti. Ráadásul az árukeresőtől fix áron tudnak kattintást venni a hirdetük, nem pedig aukció alapján, így több finomhangolási lehetőségtől is elesnek, amellyel javíthatunk a megtérülési számokon.

Mit adtak nekünk a rómaiak?

Röviden összegezve tehát a legfontosabb tudnivalók a Shopping CSS kapcsán:

  • Ha még egyáltalán nem használtunk Shopping hirdetést, érdemes először a Google natív megoldását kipróbálni, hogy milyen hatékonysággal teljesít, majd csak ezt követően próbát tenni más Shopping CSS-ekkel is.
  • A Shopping CSS Partnereken keresztül indított hirdetésekkel lehetőség van 20%-os licit árelőny érvényesítésére a natív Google Shoppinggal szemben, de ez nem feltétlenül biztosítja a 20%-os ROAS-t.
  • A komolyabb hirdetési lefedettség hatékonyan megvalósítható egy adott hirdetési blokkon belül ha több CSS Partneren keresztül futtatunk párhuzamos hirdetéseket hasonló terméktípusokra. 
  • Alegtöbb esetben csak a Google Merchant Center fiókhoz kapcsolt feedünkre látnak rá a CSS Partnerek, illetve akár jogi állásfoglalást is kérhetünk tőlük szükség szerint, hogy adatainkat biztonságban tudjuk. 
  • A CSS Partnereken keresztül megspórolt hirdetési költés a megfelelő kezekben lehetőséget biztosít további növekedésre is.
Kapcsolódó szolgáltatások:
Címkék:

Tetszett a cikk?

Szeretnéd havonta összesítve megkapni a legfontosabb szakmai cikkeket, híreket?
Feliratkozom a hírlevélre

Kapcsolódó cikkek

Hírek

Hogyan építs fel a nulláról egy 5 milliárdos webáruházat? – a Pelenka.hu története a legújabb KLIKKTALK adásunkban

Mi kell ahhoz, hogy egy ötletből néhány év alatt milliárdos forgalmú vállalkozás legyen? Ebben az epizódban Csereklei Zoltán, a Pelenka.hu alapítója őszintén mesél arról, hogyan építette fel Magyarország egyik legsikeresebb webáruházát – nem csak pénzügyi szemmel.
Tovább a cikkhez
Klikkmánia
Illusztráció egy táblagépre kattintó kézről, vásárlási ikonokkal, érmékkel és pénzzel a háttérben, amely a 2020-as PPC kampányokat ábrázolja. A bal oldalon megjelenik a "pay per click" szöveg. Narancssárga háttér.

Új korszak a kampánykezelésben: kötelező Advantage+ frissítés a Meta hirdetési fiókokban

A Meta hirdetésekben idén egy jelentős változás lép életbe: minden kampány automatikusan Advantage+ (ADV+) típusúvá válik, és ezzel együtt a manuális beállítási lehetőségek is fokozatosan kivezetésre kerülnek.
Tovább a cikkhez
Klikkmánia
Mutass többet